Najpowszechniejszą infekcją wirusową zgłaszaną w gabinecie podologicznym są brodawki wirusowe, tzw. kurzajki. Czynnikiem wywołującym ich rozwój jest wirus brodawczaka ludzkiego – HPV (łac. human papillomavirus), występujący w około 100 odmianach.
Brodawczakiem łatwo się zarazić, przenoszony jest on przez bezpośredni kontakt z zakażonym. Źródło infekcji trudno ustalić, ponieważ zmiany skórne nie zawsze pojawiają się natychmiast. Typowe zakażenie wirusem brodawczaka pojawia się najczęściej na rękach, grzbietach palców, w przestrzeniach międzypalcowych i na podeszwach stóp. Zmiany te występują również wokół wałów paznokciowych. Nieusuwane brodawki z czasem zagnieżdżają się w skórze, a nawet może dojść do ich rozprzestrzenienia.
Obecnie jest wiele metod usuwania brodawek wirusowych. Sposób pozbycia się zmiany uzależniony jest od miejsca występowania, rozległości oraz rodzaju, a także wieku chorego i jego odporności. Zazwyczaj stosuje się leczenie miejscowe za pomocą lasera, bądź krioterapii, czyli wymrażania. Korzystne efekty przynosi też terapia farmakologiczna, polegająca na stosowaniu odpowiedniego preparatu na oczyszczoną zmianę wirusową.