Top

Grzybicze zakażenie paznokci może być wywołane przez wiele gatunków dermatofitów, drożdży jak również liczne grzyby pleśniowe. Badanie mykologiczne przeprowadzane jest w celu potwierdzenia podejrzenia zakażenia.

 

Rozpoznania grzybicy nie można opierać wyłącznie na obrazie klinicznym, aby uzyskać pewność należy przeprowadzić dwa badania:

  • bezpośrednie – mikroskopowe, pozwala na szybkie stwierdzenie bądź wykluczenie infekcji grzybiczej,

  • pośrednie – tzw. hodowla, pozwala na wyizolowanie i identyfikację gatunku powodującego infekcję grzybiczą, co umożliwia zastosowanie odpowiedniego leku działającego na dany gatunek.

 

Bardzo ważne jest odpowiednie pobranie materiału i przygotowanie pacjenta do badania mykologicznego przy podejrzeniu grzybicy. W przypadku przyjmowania leku przeciwgrzybiczego, od zażycia ostatniej dawki musi minąć minimum 4 tygodnie. Na dwa tygodnie przed badaniem zaleca się powstrzymanie od stosowania jakichkolwiek preparatów kosmetycznych w obrębie paznokci (lakiery, sztuczne paznokcie, kremy, dezodoranty, maści), a 12 godzin przed samym jego wykonaniem najlepiej nie myć obszaru, z którego będzie pobierany materiał!

 

Podczas zabiegu wykorzystywane są sterylne narzędzia i artykuły jednorazowe co eliminuje ryzyko zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Do badania należy odpowiednio się przygotować, zalecenia podane są w poniższej tabeli:

 

BADANIE MYKOLOGICZNE

CZAS ZABIEGU

CENA ZABIEGU

ZALECENIA

30 MINUT

150 zł

  1. min. 4 tygodnie przed badaniem odstawiamy preparaty przeciwgrzybicze stosowane wewnętrznie i zewnętrznie
  2. min. 2 tygodnie przed wizytą odstawiamy preparaty kosmetyczne
  3. 12h przed badaniem nie myjemy i nie dezynfekujemy obszaru z którego będzie pobierany materiał 

 

Gabinet PODOKOS w Częstochowa powstał z myślą o osobach, które poszukują wszechstronnej i wykwalifikowanej pomocy w zakresie pielęgnacji stóp.